Zatwierdzono rozbudowę DK 73 Jasło-Pilzno wraz z obwodnicą Jasła, Pilzna, Brzostka i Kołaczyc

 

Zatwierdzenie Programów inwestycji dla trzech obwodnic na Podkarpaciu umożliwia rozpoczęcie kolejnego etapu prac przygotowawczych, a następnie realizację tych zadań w systemie projektuj i buduj. Wszystkie obwodnice zaplanowane do budowy na terenie województwa podkarpackiego w ramach Programu budowy 100 obwodnic są już na etapie prac przygotowawczych – powiedział wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

Obecnie dla obwodnic Jasła, Pilzna, Brzostka i Kołaczyc prowadzone są prace przygotowawcze mające na celu wybór potencjalnych wariantów ich przebiegu. Trwa także procedura uzyskiwania decyzji środowiskowej (DUŚ).

Obwodnica będzie drogą klasy GP (główna ruchu przyspieszonego) o długości ok. 9,1 km, w tym 6,6 km drogi po nowym śladzie oraz 2,5 km rozbudowy istniejącej DK73. W ramach inwestycji powstaną skrzyżowania jednopoziomowe (ronda), odcinki dodatkowych jezdni zapewniających obsługę przyległego terenu, obiekty inżynierskie (1 most, 2 wiadukty), urządzenia ochrony środowiska, oświetlenie drogowe, urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Podczas wideokonferencji głos zabrał Starosta Jasielski Adam Pawluś

Starosta Jasielski Adam Pawluś podczas wideokonferencji

Dzień dobry Pani Wojewodo, Panowie Posłowie, Panie Ministrze.

To historyczny moment dla powiatu jasielskiego. Dlatego w imieniu mieszkańców powiatu jasielskiego, Zarządu Powiatu Jasielskiego i Rady Powiatu składam serdeczne podziękowania za to, że ta decyzja, która zapewnia środki finansowe na realizację otwarcia tej części województwa podkarpackiego na południe, na połączenie z Polską będzie realizowana. Jest to długo oczekiwana decyzja i rząd Prawa i Sprawiedliwości na czele z Panem Premierem Mateuszem Morawieckim sprawia, że takie inwestycje są procedowane. Dziękuje również za wiele innych środków które powiat jasielski otrzymał.

W dniu wczorajszym otrzymaliśmy 10 mln zł na nowy ciąg drogowy w którym jest most na rzece Ropie w powiecie jasielskim. Bardzo ważna inwestycja oczekiwana przez kilkadziesiąt lat przez mieszkańców, zwłaszcza gminy Skołyszyn. Za te wszystkie dobra, które spływają dla mieszkańców na poprawę infrastruktury komunikacyjnej bardzo serdecznie dziękuję i liczę na to, że ta inwestycja zostanie w najbliższych latach zrealizowana. Ona przyczyni się do tego, że ta część województwa podkarpackiego stanie się bardziej atrakcyjna. Mamy piękne tereny z Beskidem Niskim. Mamy najstarszy obiekt kultury materialnej Karpacką Troję w Trzcinicy. Będziemy mogli zapraszać turystów.

A przede wszystkim liczymy na to, że przyjdą inwestorzy, którzy zapewnią miejsca pracy dla młodych ludzi z powiatu jasielskiego. Na dzień dzisiejszy jest depopulacja. Część tych młodych ludzi wyjeżdża na studia i nie wraca. Chcielibyśmy żeby powiat miał miejsca pracy, żeby młodzi ludzie mogli budować swoją przyszłość tu na miejscu w swoich rodzinnych stronach. Bardzo, bardzo serdecznie dziękuję.

W wideokonferencji brali udział: Alicja Zając – Senator RP, Bogdan Rzońca – Poseł do Parlamentu Europejskiego, Jolanta Sawicka – Wicewojewoda Podkarpacki, Piotr Pilch - Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego, Wojciech Zając – Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego, Bogdan Tarnawski – Dyrektor Oddziału GDDKiA w Rzeszowie.

Program budowy 100 obwodnic w województwie podkarpackim

W ramach rządowego Programu na Podkarpaciu powstanie łącznie osiem obwodnic:

  • Kolbuszowej w ciągu DK9,
  • Nowej Dęby w ciągu DK9,
  • Miejsca Piastowego w ciągu DK28,
  • Pilzna w ciągu DK73,
  • Brzostka i Kołaczyc w ciągu DK73,
  • Jasła w ciągu DK73,
  • Przemyśla w ciągu DK28/77,
  • Sanoka w ciągu DK84 - II etap.

W ramach rządowego Programu do 2030 r. powstanie 100 obwodnic na sieci dróg krajowych o łącznej długości ok. 830 km. Będą to trasy o najwyższych parametrach technicznych, dostosowane do przenoszenia obciążenia 11,5 t/oś. Inwestycjom tym będą towarzyszyły urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym oświetlenie spełniające wytyczne prawidłowego oświetlenia przejść dla pieszych. Jednym z najważniejszych efektów realizacji programu będzie poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego, wyprowadzenie ruchu z zatłoczonych miast, czystsze powietrze, mniejszy hałas i poprawa przepustowości sieci drogowej. Więcej o Programie budowy 100 obwodnic na stronie Ministerstwa Infrastruktury.

Źródło: Ministerstwo Infrastruktury/ Powiat Jasielski

© 2024 - Prawo i Sprawiedliwość Jasło

Main Menu